ŽICG

Aktuelnosti

Održana sjednica Odbora udruženja špeditera i Koordinacionog odbora za tranzitni saobraćaj Privredne komore Crne Gore

24. dec 2021
  207



Zajednička sjednica Odbora udruženja špeditera i Koordinacionog odbora za tranzitni saobraćaj Privredne komore Crne Gore održana je 21. decembra 2021. godine. U fokusu sjednice su bila ograničenja u poslovanju u Slobodnoj zoni Luke Bar, izazovi pred kojima se nalazi logistički pravac preko Crne Gore, trenutne prijetnje i pravci djelovanja, te planovi za 2022. godinu i zastupljenost logističkog pravca preko Crne Gore i Luke Bar.

Sjednicu je vodio predsjednik OU špeditera Darko Globarević uz podršku sekretara Filipa Vujovića. Tokom sjednice, privrednici su ukazali na jednu od značajnih barijera u poslovanju, a koja se odnosi na Slobodnu zonu u luci Bar.

- Slobodna zona trebalo bi da predstavlja primjer dobre prakse i uspješan model privlačenja investicija, kao i da omogući efikasno poslovanje i značajne uštede objedinjavajući sve pogodnosti za investiranje i poslovanje na jednom mjestu – kazao je predsjednik OU špeditera Darko Globarević.

Zamjenik predsjednika Koordinacionog Odbora i izvršni direktor u kompaniji MSC Montenegro, Dalibor Pelević je istakao:

– Našom željeznicom je2019. godine bilo samo 0,9% prevezenih kontejnera od ukupne količine 50.444 TEU, 70% tereta je koji se pretovara u luci dok je 82% tranzitnog (tranzitni teret čini preko 80% tereta u luci Bar)- rekao je on.

Dozvoljeni bruto kapacitet pruge Bar-Beograd je 1060t a Rijeka - Beograd 1800t.

– U poređenju sa konkurentskim pravcima iz Hrvatske i Grčke koji su povezani sa Beogradom autoputem, mi u Crnoj Gori još uvek nemamo nijedan u upotrebi. Dok Hrvatska ima zajednicu za intermodalni transport i logistiku od 1995. godine, u Crnoj Gori ne postoji takvo tijelo a Koordinacioni odbor za tranzitni saobraćaj u Privrednoj komori je osnovan 2021. godine – kazao je on.

Pelević je aposrofirao da je apsolutni prioritet Crne Gore uvrštavanje zemlje na mapu panevropskih koridora, tj. TEN-T mrežu, što će ozbiljne brodare i investitore privući, te da su odnosi Srbije i Crne Gore izuzetno važni, jer preko Srbije luka Bar dolazi do Mađarske i Rumunije.

Marina Bošković, izvršna direktorica Željezničke infastrukture, kazala je da svako parcijalno gledanje na stvari ne donosi napredak, te ukoliko ne sagledamo čitav segment ne možemo ni uspjeti.

- Godišnje je potrebno 32 miliona eura samo za redovno održavanje pruge, a opredijeljen je budžet od 6,2 miliona eura. Ako ulaganja ne budu veća i na dugi rok nećemo ništa postići – rekla je Bošković.

Prema riječima Dede Đelovića, postoji prostor za povećanje intenziteta transportne aktivnosti ako iskoristimo ono sa čime raspolažemo i uvežemo subjekte, te investiramo u modernizaciju željeznice i autoputa.

Nakon diskusije i iznešenih stavova učesnika zaključeno je da stručna služba Privredne komore uputi inicijativu prema Vladi Crne Gore i resornim ministarstvima za održavanje zajedničkog sastanaka na kojem bi se razmotrila najhitnija i najbitnija pitanja oko budućnosti Luke Bar kao i ostali izazovi sa kojima se privredni subjekti iz sektora saobraćaja i špedicije susreću u svom poslovanju.


  • Servis info
  • 21.11.2024
    Trenutno nema servisnih informacija
  • Prikaži sve
  • Korisni linkovi
  • ...
    ...
    ...
    ...
    ...
    ...
    ...
    ...
    ...
    ...